Добредојдовте на АГЕНС, веб страна и електронска продавница!
Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Filters
Пребарување

Ракотворба во двојна рамка,ЗЛАТНА РИТУАЛНА МАСКА

SKU: 200
Ритуални маски, дел од луксузните предмети, употребувани како покров, при одржувањето на погребниот култ. Локалните владетели – Пајонски кнезови, од VI век п.н.е., ги изградиле овие некрополи на Требенишко Кале. Тоа бил периодот пред државата да биде обединета од страна на најмоќната династија, Агреадите, првата на Македонското Кралство. Опис на производот: Ракотворба од месинг so 24к. позлата во двојна рамка Дим.: 32х32(см)
4.500,00 ден
+ -
Затвори