Добредојдовте на АГЕНС, веб страна и електронска продавница!
Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Filters
Пребарување

Врамена ракотворба од теракота

Види како Табела Листа
Подреди по
Приказ по страна

Ракотворба од теракота во дрвена рамка,Македонско Сонце

Македонското сонце е несомнено најстариот симбол на светот, што сеуште опстојува како културно обележје на Македонците. Овој шестнаесет-крак амблем е почитуван преку три илјади години. Се појавува на монети, воена опрема и уметност на Античка Македонија и продолжува да биде национален печат на македонскиот народ, до денес. Опис на производот: Врамена ракотворба од теракота Дим.: 25х25(см)
$25.06

Ракотворба од теракота во дрвена рамка, Александар Македонски

Александар III, Кралот на Македонија, (носи шлем со скалп на лав) многу историчари го сметаат за најголем воен командант на сите времиња. Водејќи го престолот на Македонија на дваесет години, Александар ги поминал поголемиот дел од своите владеачки години низ огромни региони на Азија и североисточна Африка. На возраст од триесет години, тој ја освоил титулата "Велики" и создал една од најголемите империи на античкиот свет, која се протега од Грција до северозападна Индија. Опис на производот: Врамена ракотворба од теракотa Дим.: 25х25(см)
$25.06

Ракотворба од теракота во дрвена рамка,КРСТ

Симбол на постојаноста, духовноста, љубовта, верата, надежта и пресек на божјата љубов и праведност. Поткрепа на верните и симбол кој ги освети небото, воздухот и земјата. Крстот не е само најсвет и најомилен, туку и најнезаменлив христијански симбол. Во христијанството, крстот е пресекот на Божјата љубов и Неговата праведност. Опис на производот: Врамена ракотворба од теракотa Дим.: 25х25(см)
$25.06

Ракотворба од теракота во дрвена рамка,Симбол на вечност

Овој симбол е распространет низ цела Македонија, низ вековите, дел од обележјето на штитот на Александар Македонски. Заедно со копјето, претставен напред пред Фалангата – најефикасната воена машинерија на стариот свет. Македонската пешадија била непоразена во одбрана и незапирлива во напад. Како симбол употребуван за да се посочи безвременска егзистенција надвор од времето и просторот и е од голема важност за традицијата на Македонците. Опис на производот: Врамена ракотворба од теракотa Дим.: 25х25(см)
$25.06
Затвори